logo

2020 yılında klasik ilaçların yerine takviye edici gıdalar gelebilir

PAYLAŞ
  • A+
  • A
  • A-
img02

2020 yılında klasik ilaçların yerine takviye edici gıdalar gelebilir

22.7.2019

TÜRKİYE’de ilaç fiyatlarının yükselmesi yerli üreticileri hammadde ve eşdeğer ilaç üretimine yönlendirdi. Vefa İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Haleddin Guliyev de Türkiye'de yılda yaklaşık 5 milyar dolar ilaç ithal edildiğini ve yerli ilaç firmalarının ilaç pazarındaki dengeleri değiştirebilecek adımlar atarak, Türkiye'de ilaç üretimine yatırım yaptığını belirtti.

İlaç pazarının yanı sıra takviye gıda pazarının da büyüdüğüne dikkat çeken Haleddin Guliyev konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

'YABANCI FİRMALARIN ÇEKİLMESİ YERLİ FİRMALAR İÇİN PASTADAN DAHA BÜYÜK PAY ALMASINI SAĞLIYOR'

Guliyev ilaç pazarındaki daralmanın nedenlerine değindi ve şunları söyledi: "Artan kur, maliyet artışı ve ilaç satışlarında uygulanan iskonto, kur sabitlemesi nedeniyle yurtdışı firmaların ürünlerini ülkemizden kademeli olarak azaltması, pazarda oluşan daralmayı sağlamaktadır. Yabancı ilaç firmaları sadece karlılığı göz önüne aldıkları için kriz zamanında kur artışı nedeniyle mevcut karlılık oranı azaldıkça kademeli olarak ülkemizden çekilmeye veya bazı bölümlerini kapatmaya başlıyor. Yerli firmalar içinse bu durum, istihdam sağlama, ekonomiye katkı, hastaların sağlık hizmetinin sürdürülebilir olması için karlılığını azaltarak üretime devam etmesini ve mevcut durumda pastadan yerli firmaların daha büyük dilim almasına olanak sağlayacaktır. Tamamen yerli bir firma olarak kısa zaman içerisinde sadece Türkiye’de değil, Ukrayna, Gürcistan ve Azerbaycan’da da faaliyet gösteren global bir ilaç firması haline geldik. Aynı zamanda 30’un üzerinde ülkeye de ihracat yapmaktayız. Hindistan’a takviye edici gıda ihracatı yapan ilk Türk ilaç firmasıyız. Bu durum, hem ülkemiz hem de bizim için büyük bir gurur kaynağıdır. Bununla birlikte, ülkemizde önde gelen ilaç firmalarına da fason üretim yapmaktayız."

'2020 YILINDA KLASİK İLAÇLAR YERİNE TAKVİYE EDİCİ GIDALAR GELİYOR'

2020 yılında ilaç sektörünü bekleyen yeni dengeler olduğunu belirten Haleddin Guliyev öne çıkan yenilikleri anlattı: "Önümüzdeki sene hasta ve hekimlerde bütüncül, bireysel tıp anlayışı ön plana çıkarak bireye yönelik koruyucu hekimliğin, fonksiyonel tıbbın, bütüncül yaklaşımın etkin olacağı inancındayız. Bu doğrultuda klasik ilaç yerine takviye edici gıda pazarının artacağı, sporcu sağlığı ürünleri, hastalığa özgün probiyotik çeşitliliğinin artması, doğal enzimlerin, doğal antioksidan ürünlerin artacağını, insanlarda da takviye edici gıda bilincinin artacağını düşünmekteyiz."

'TÜRKİYE'DEKİ GIDA PAZARINI İNGİLTERE'DEKİ GİBİ YÜZDE 40'A ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ'

Son yıllarda Türkiye'de takviye edici gıda pazarında önemli değişiklikler yaşandığını belirten Haleddin Guliyev sözlerine şöyle devam etti: "Son zamanlarda Türkiye’de bütüncül yaklaşımı gerektiren fonksiyonel tıp popülaritesini arttırmış durumda. Bu sebeple insanlarda, ilaç kullanmaktan ziyade beslenmesindeki yanlışları düzelterek ve besinlerden yeteri kadar alamadıkları vitamin ve mineralleri takviye edici gıdalar ile tamamlayarak sağlıklı olacakları bilinci oluşuyor. Bu anlamda biz de kendi markamızı oluşturduk. Ürün gamımızı genişleterek 50’nin üzerinde ürünle tüm dünyaya takviye edici gıda ihraç eden global firma olmayı hedeflemekteyiz. Ülkemizde toplam ilaç pazarındaki takviye edici ürün satış oranı olan yüzde 2.5 değerini, İngiltere gibi yüzde 40 satış oranına çıkarmayı hedefliyoruz."

  • Wizard-Team